Kilo vermek isteyenler için birebir olan yeşil mercimek iyi bir protein deposudur. Bu özelliği sayesinde de çok besleyici bir besindir. Kilo verme sürecinde etkili olmasının sebebi ise sindirimi süresince harcanan enerji diğerlerine göre daha fazladır yani sindiriminde oluşan ısı etkisi mekanizması ile metabolizmayı hızlandırır. Bu şekilde kilo vermek için süreç başlamış olur. Ankara Diyetisyen alternatif bu tip besin kaynakları ile sağlıklı yaşamı hedeflemektedir.

yesil-mercimek-diyetiAynı zamanda bitkisel bir karbonhidrat kaynağıdır. Zayıflarken günlük alınan kalori miktarını azaltmaktadır. Bunu ise vücuda kaliteli şeker vermesi ile gerçekleştirir. Tek yönlü olarak beslenen yani şeker ihtiyacını karşılayamayan biri halsizlik, yorgunluk gibi şeyler yaşayarak hayat kalitesini düşürür. Böyle biri için yeşil mercimek birebirdir. Çünkü bu şekilde beslenme gerçekleştirileceğine salata gibi besinlere eklenen birkaç kaşık haşlanmış yeşil mercimek vücuda yeterli miktarda şekeri verecektir. Bu sayede diyet yüzünden oluşan etkenler ortandan kalkmış olacaktır.

İyi bir lif kaynağıdır. Bu özelliği ile tokluk oluşturur bu sayede de diyete adapte olmak daha kolaylaşacaktır.

Mercimek sindirimi sırasında bağırsaklarda hareketliliği artırır bunun sonucu olarak da iyi bir boşaltım oluşur. Boşaltım ve sindirimin iyi olması da iyi bir metabolizmayı işaret eder.

Mercimek fitoöstrojen özelliği taşır. Yani vücutta kısmi östrojen etkisi oluşturur. Menopoz geçirenler için iyi gelebilmektedir. Rahim ve meme kanseri gibi hormon bağımlı kanserlerden koruma işlevi görebilir. Lakin bu hastalıkların tanısı konulan hastalara iyi gelmemektedir, onların bu yemekten kaçınması faydasına olacaktır.

Kolesterol bulundurmayan bir yemektir.

Gayet sağlıklı ve birçok faydası bulunan yeşil mercimek doğal bir ilaç gibidir adeta.Bu gibi sağlıklı diyet ürünleri Ankara Diyetisyen tarafından önerilmekte ve diyet programlarına eklenmektedir.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.