Son zamanlarda yapılan birçok çalışma göstermektedir ki yeşil çay birçok kronik hastalığı önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.Yeşil çay güçlü antioksidan içeriği ile vücudu serbest radikal olarak bilinen yabancı maddelere karşı korur ve sağlığı geliştir.

Yeşil Çay ve Metabolizmaya Olan Etkisi

Yapılan çalışmalar göstermektedir ki yeşil çay güçlü antioksidan içeriği ile vücuda alınan yağ moleküllerinin birikmesini önlüyor aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıyor.Özellikle bel bölgesinde yağ birikimini önleyerek kalp krizi gelişme riskinide azaltmaktadır.Tabiki hiçbir besinin tek başına mucizevi bir etkisi yoktur.Kişiye özel yapılan  bir beslenme programı ve düzenli egzersiz ile birlikte hayatınıza yeşil çayı sokarak faydalarını görebilirsiniz.

Yeşil Çay ve Kronik Hastalıklara Olan Etkisi

Yeşil çay yağ metabolizmasına olan olumlu etkileri ile LDL kolesterol  seviyelerinin artışını önler aynı zamanda tromboz adı verilen damar tıkanıklığı gelişme riskini azaltır.

İçerisinde bulunan kateşin adı verilen antioksidan ile DNA hasarı,kanser ve kalp hastalılarına neden olan serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olur.

Yapılan çalışmalar günde iki bardak yeşil çay içmenin spesifik bazı kanser türlerini önlediğini göstermektedir.Japonya da 1. ve 2.evre meme kanserli kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada ameliyat sonrası yeşil çay tüketiminin arttırılmasının kanserin nüksetme oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.Çin de yapılan bir çalışmaya göre ise yeşil çay içmek özellikle sindirim sistemi ile alakalı(mide kanseri,bağırsakkanseri,kolorektal kanser) kanser türlerinin gelişmesinde koruyucu rol oynamaktadır.

 

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.