Yaban mersini antioksidan kapasitesi en yüksek olan besin maddeleri arasındadır.Yaban mersini bu özelliği ile çevresel etmenler ile vücuda alınan serbest radikaller ile savaşarak onların vücuda verdiği hasarı önler.Kontrol altına alınamayan ve sürekli çoğalan serbest radikaller hücre yapısını tahrip ederek başta kalp hastalıkları,diyabet ve kanser gibi çeşitli hastalıklara neden olur.Bu nedenle günlük beslenmede antioksidan içeriği yüksek olan besinlere yer vermek önem arz etmektedir.

 Yaban Mersini ve Kalp Hastalıkları

Yaban mersininin kalp hastalıklar ile ilişkisinin araştırıldığı geniş ölçekli 25-45 yaş arası 94.000 kadının katıldığı bir çalışmada haftalık olarak 3 porsiyon veya daha fazla yaban mersini tüketen kadınların kalp krizi geçirme olasılığıyaban mersinini az veya hiç tüketmeyen kadınlara göre az veya daha düşük bulunmuştur.Bu etkinin yaban mersinin içinde bulunan “antosiyanin” adlı bileşik ile sağlandığı belirtilmiştir.Antosiyaninler yaban mersini hariç en çok çilek,kiraz,patlıcan,kızılcık,böğürtlen ve frenk üzümünde bulunmaktadır.

Aynı zamda yaban mersini yüksek antioksidan içeriği ile damar tıkanıklığına neden olan kötü kolesterol(LDL)yidüşürmektedir.Kolesterolü düşüren yaban mersinin içinde bulunan madde ise resveratroldur.Resveratrolun antioksidan etkisininin yapılan çalışmalarda C vitaminine kıyasla 30 kat daha yüksek olduğu saptanmıştır.Resveratrol ise en çok yaban mersini haricinde siyah üzüm ve ahudududa bulunmaktadır.

 

Yaban Mersini ve Yaşlanma


Yaban mersininin hafızayla olan ilişkisinin araştırıldığı yaş ortalaması 76 olan bir grupla yapılan çalışmaya göre 12 hafta süresiyle her gün yaban mersini tüketen veya suyunu içen bireylerin
bilişsel fonksiyonlarının geliştiği ve yaşlanmanın olumsuz etkilerinin yavaşladığı saptanmıştır.

Bu alanda yapılan daha geniş ölçekli bir çalışmaya göre ise yaban mersini ve çilek gibi meyveleri tüketen bireylerin tüketmeyen bireylere göre 2.5 yıl daha geç yaşlandıkları saptanmıştır.

 

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.