Çocukluğumda ve halen bile izlediğim temel reis çizgi filmde ıspanağın gücünü görünce işte bu diyorum 🙂 Çocuklarınız sebze yemeği sevmiyorsa böyle verimli çizgi filmler izleterek sebze yeme alışkanlığı edinebilirsiniz.Peki ıspanak tükettiğimizde bizde nasıl bir etki yapıyor gelin birlikte bakalım.

Ispanak; A, B2, B6 ve C vitaminleri, mangan, folat,demir,kalsiyum, potasyum için de iyi kaynak olup öte yandan omega 3, niasin ve selenyumdan da zengindir. Mükemmel bir magnezyum kaynağı olan, ülkemizde bolca yetişen Temel Reis’in güç kaynağı ıspanak; osteoporoz, kalp hastalıkları, kolon kanseri, artirit gibi pek çok hastalıktan tutun kronik hastalıktan da koruyucu olabilir.

İçeriğinde bulunan 13 farklı flavonoid sayesinde güçlü bir antioksidan ve anti kanser ajanı olarak görev yapan ıspanak özellikle prostat, kolon, mide, over kanserlerinden korunmada etkilidir.

Kemik yapımını başlatır…

Kemik yapımı doğduktan 30 yaşına kadar maximum şeklinde devam eder ama 30 yaşından sonra maalesef  ki çok az olmakla beraber kemik erimesi başlar. Kemiklere yıkılma emir veren hücreleri yavaşlatan, kemik yapımını destekleyen K vitamininden zengin ıspanak iskelet sisteminizin daha güçlü olmasına yardımcıdır. Her hangi bir ilaç kullanmıyorsak mesela Coumadin gibi (kan sulandırıcı ilaç) ıspanak tüketimini arttırmalıyız. Bunu da tabi ki doktorunuza ilaç kullanıyorsanız ve diyetisyeninize danışarak tüketmelisiniz.

Kalp dostu ıspanak…

Yağda eriyen antioksidan özellik gösteren beta karotenle, suda eriyen antioksidan C vitaminini beraber içeren nadir sebzelerdendir. Öte yandan A vitamini için de mükemmel kaynaktır ve serbest radikallere karşı vücudu savunarak kalp sağlığını korumakla görevlidir. Yine folattan da zengin içeriği kalp krizi ve inmelere neden olabilecek homosistein seviyelerini düşürerek kalbi korumaktadır.

İltihap önleyici olarak çalışır.

Astım,  osteoartirit, osteoporoz ve römotoid artirit gibi iltihabi hastalıkları düzene sokabilen C, K vitaminleri ve beta karotenden zengindir.Yine içeriğindeki harika oranlardaki magnezyum ve riboflavin migren atakları sıklığını düşürebilir.
Alzheimer  hastalığından  koruyucu etkisi rol alır

Antioksidan özellği nedeniyle oksidatif stresi azaltır ve beyin fonksiyonların hızlı çalışmasını sağlar,yaşlanmayı geciktirir ve E vitaminden zengin olduğu için de hafıza kaybını önler bi bakıma alzheimir hastalığından koruyucu etkisi de var diyebiliriz.

Okzalat içeriği

Ispanak tabiiatta okzalat içeren ender sebzelerden biridir, özellikle böbrek ve safra kesesi sorunu olanların ıspanak tüketmemesi önerilir.

Guatrojenler

Ispanak da doğal olarak bulunan, tiroid bezi fonksiyonlarını etkileyebilebilen guatrojenler özellikle tedavi edilmemiş tiroid sorunları olan kişilerce tüketilmemelidir. Pişirmeyle azalabileceği düşünülse de henüz çalışmalarda bunların ne oranda olacağı bilinmemektedir.

Pürinler

Ispanak doğal olarak pürin içerir. Pürin vücutta ürik asite dönüşür, aşırı alımı guta ve böbrek taşlarına neden olabilir. Bu nedenle böbrek hastaları ve guta yatkınlığı olanlar tüketiminde dikkat etmelidir.

 

Yazar Hakkında

1991 yılında Konya' da doğdum.İlk ve ortaöğretimi Özel Diltaş Koleji'nde tamamladıktan sonra geri kalan eğitimimi Ankara'da devam ettim.2014 yılı Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü'nden mezun oldum.Mesleğine aşık biriyim.İnsanlara yararlı olduğumu gördükçe mesleğime sımsıkı sarılıyorum.Stajyerken gönüllü olarak birkaç hastanede çalıştım.Çeşitli konularda(talasemi hastalarında beslenme durumunun saptanması,ülser hastalığında probiyotik kullanımının etkisi,böbrek taşlarında beslenmenin önemi,besin alerjisi ve intoleransı vb.) seminerler hazırlayıp sundum.Gezmeyi dolaşmayı yeni yerler keşfetmeyi sevdiğim gibi gittiğim yerlerin yemeklerini de öğrenip menülerimde yer vermeyi severim. Hastalıklarda Diyet Tedavisinin Klinik Uygulamalara Yansıması Sempozyumu, Onkoloji Diyetisyenliği Kursu, 3. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu, Kardiyoloji Diyetisyenliği Kursu, Çocuk Hastalıklarında Beslenme Sempozyumu, Temel Nütrisyon Güz Kursuna ve ilk 1000 gün anne bebek beslenmesine katılıp sertifika aldım ve Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi ve Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi Tip 2 Diyabet Hastalarında Görülen Kronik Hastalıkların Belirlenmesine Yönelik Araştırması yaptım.Poster sunumumu da 1-5 Yaş Çocuğu Olan Annenin Beslenme Bilgi Düzeyinin Saptanması Araştırması üzerine yaptım.2015 yılında Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisansa başladım ve halen devam etmekteyim.Türkiye Diyetisyenler Derneği üyesiyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.