1. KAHVALTIYI ATLAMAMAK
Kahvaltıyı es geçerek daha fazla kalori yakacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sabah saatlerinde metabolizma hızının hızlı çalışmaktadır eğer ki bunu fırsat bilip kahvaltı yapmazsanız ve ertelerseniz metabolizma hızınız azalmaya başladığında atıştırmalık ya da kahvaltı tarzı besinler tüketildiğinde maalesef ki kilo almanız kaçınılmaz olur.Unutmayalım ki günün en önemli öğünü zamanında yapılan kahvaltıdır.

Hiç vaktiniz yok ise yulaf ezmesi,yoğurt ve kuru meyvelerle de hızlı bir atıştırmalık olabilir.

2. ÇALIŞIRKEN DE BASİT EGZERSİZLER YAPABİLİRSİNİZ
Ofiste masa başında otururken ya da günün belli saatlerinde kendinize zaman ayırın ve bolca kol ve bacak hareketleri yapın,merdiven çıkmak-inmek de bir alternatif olabilir.

3. SABAHÇÖMELMEHAREKETİ VE ESNEME
Sabahları birbiri ardına yapılacak birkaç çömelme (skuat) egzersizi ve esneme metabolizmanızı anında hızlandıracaktır. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açıp, bir tabureye oturur gibi çömelin ve ardından elinizi tavana değdirecek kadar yükselin. Bu kombine hareketi 10 kez tekrarlayın.

4.KAHVE YA DA YEŞİL ÇAY
Sabahları sade kahve ya da yeşil çay içmeniz metabolizmanızı hızlandıracaktır.Tabi mide sıkıntınız yoksa kahve içmenizi tavsiye ederim.

5. ARA ÖĞÜNÜ ATLAMAYIN

Diyet programınızda ara öğün var ise mutlaka zamanında tüketin ve atlamayın.Atladığınız takdirde bir sonraki öğünü iple çektiğinizi göreceksiniz.Ara öğün hem kan şekerinizi dengeler hem de kilo kontrolünde önemli bir adımdır.

6. İÇECEĞİNİZE BUZ EKLEYİN
Vücut soğuk içecekleri kendi sıcaklığına getirmek için çaba sarf edeceğinden metabolizma hızlanır. Sağlık sorununuz yoksa içeceğinize buz ekleyin.

7. SPOR VE BESLENME ŞART!!!

Sporunuza gereken özeni gösterin.İster ara öğün isterse ana öğün tükettikten 1,5 saat sonra en azından haftada en az 45 dk tempolu yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim.Dışarıda yürüdüğünüz takdirde daha çok oksijen hücrelerinize girerek yağlarınızı yakacak ve hücreleriniz yenilecektir.Hem ruhunuza hem de bedeninize çok iyi gelecektir.

8. YEMEKLERİNİZE ACI EKLEYİN
Sindirim sistemi hastalığınız ve tansiyon sorununuz yok ise yemeklerinize acı biber,baharat ekleyebilirsiniz.Yemeklerde köri,zencefil,zerdeçal vb.kullanmak da metabolizmanızı hızlandıracaktır.

9. ZAMANINDA YAT
Geç saatlerde uyumanın metabolizmanın hızını düşürmektedir.Bu nedenle ki en az 6 saat en geç 8 saat aralıksız uyumalısınız.Güne verimli başlamak için düzenli ve dengeli uyumak sağlıklı beslenmede ilk adımdır.

 

Yazar Hakkında

1991 yılında Konya' da doğdum.İlk ve ortaöğretimi Özel Diltaş Koleji'nde tamamladıktan sonra geri kalan eğitimimi Ankara'da devam ettim.2014 yılı Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü'nden mezun oldum.Mesleğine aşık biriyim.İnsanlara yararlı olduğumu gördükçe mesleğime sımsıkı sarılıyorum.Stajyerken gönüllü olarak birkaç hastanede çalıştım.Çeşitli konularda(talasemi hastalarında beslenme durumunun saptanması,ülser hastalığında probiyotik kullanımının etkisi,böbrek taşlarında beslenmenin önemi,besin alerjisi ve intoleransı vb.) seminerler hazırlayıp sundum.Gezmeyi dolaşmayı yeni yerler keşfetmeyi sevdiğim gibi gittiğim yerlerin yemeklerini de öğrenip menülerimde yer vermeyi severim. Hastalıklarda Diyet Tedavisinin Klinik Uygulamalara Yansıması Sempozyumu, Onkoloji Diyetisyenliği Kursu, 3. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu, Kardiyoloji Diyetisyenliği Kursu, Çocuk Hastalıklarında Beslenme Sempozyumu, Temel Nütrisyon Güz Kursuna ve ilk 1000 gün anne bebek beslenmesine katılıp sertifika aldım ve Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi ve Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi Tip 2 Diyabet Hastalarında Görülen Kronik Hastalıkların Belirlenmesine Yönelik Araştırması yaptım.Poster sunumumu da 1-5 Yaş Çocuğu Olan Annenin Beslenme Bilgi Düzeyinin Saptanması Araştırması üzerine yaptım.2015 yılında Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisansa başladım ve halen devam etmekteyim.Türkiye Diyetisyenler Derneği üyesiyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.