1.Kalsiyumdan zengin kaynakları beslenmenizde mutlaka bulundurun.Özellikle kadınlar erkeklere kıyasla daha çok osteoporoz hastalığı ile burun buruna gelmektedirler.Bu nedenle günlük yeterli miktarda kalsiyum almaları önem taşımaktadır.Kalsiyumdan zengin başlıca besinler süt,peynir,yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı tohumlardır.

2.Demir düzeylerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.Özellikle emziren anneler ve menopoz dönemindeki kadınlarda demir eksikliği sıklıkla görülmektedir.Her yaş grubundan bireylerin demir kaynaklarını mutlaka beslenmelerinde bulundurmaları gereklidir.Demirden zengin kaynaklar yağsız kırmızı et,kırmızımercimek,kuru üzümdür.

3.Kafein tüketiminizi azaltın.Aşırı kafeinden zengin kaynakların tüketimi vücutta kalsiyum yetersizliğine neden olabilmektedir.Günde 3 kupadan daha fazla kahve tüketmemeye özen gösterin.

4.Mutlaka kahvaltı yapın.Sabahları güne kahvaltı ile başlamak kilo kontrolünü sağlamada büyük önem taşımaktadır.Yapılan çalışmalar göstermektedir ki kahvaltı yapmayı atlayan bireylerin atlamaya bireylere göre daha kiloludurlar.Güne daha dinç ve zinde devam etmek için,kahvaltı mutlaka vazgeçilmezlerinizden olsun.

5.Ara öğün yapın.Ara öğünlerinizde yüksek şeker ve yağ içeriğine sahip besinlerden ziyade daha sağlıklı alternatifleri seçin.Buna örnek olarak kuru meyveler,badem ceviz gibi yağlı tohumlar ve taze meyveler tercih edilebilir.

6.Tam tahıllı ürünleri tercih edin.Basit,ayrıştırılmış karbonhidrat kaynaklarının yerine bulgur,kepeklimakarna,tam tahıllı ekmek gibi  kompleks karbonhidrat kaynaklarını tercih edin.

7.D vitamini düzeylerinizi kontrol ettirin.Düşük D vitamini düzeyleri özellikle insülin direnci ve meme kanseri gibi kanser türleri ile ilişkili bulunmuştur.Bu nedenle düzenli olarak D vitamini düzeylerinizi ölçtürün eğer bir yetersizlik varsa hekim kontrolünde takviye alın.Unutmayın ki D vitaminin en güzel kaynağı güneştir.

8.Uykusuz kalmayın.Yapılan çalışmalar 5 saatten daha uyuyan bireylerin daha çok acıktıklarını ve iştah kontrollerini sağlamada zorluk çektiklerini göstermektedir.Bu nedenle günde 6-8 saat düzenli uyumaya özen gösterin.

 

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.