Doğru gıdaya ulaşmanın özellikle zor olduğu günlerde etiket okumak oldukça önemlidir.Sağlıklı olmayan gıdaların tüketimi sonucunda başta besin zehirlenmeleri olmak üzere tifo,ishal gibi bir çok hastalık meydana gelmektedir. Sağlıklı gıdaya ulaşmak için alacağımız besinleri iyice değerlendirmek gereklidir. Satın aldıktan sonra ise doğru pişirme teknikleri kullanarak en az besin değerini kaybetmesini sağlamak ve iyi koşullarda muhafaza etmek gereklidir. Mikroorganizmalarla etkileşime girmiş ürünlerin tüketimi sonucunda zehirlenmeler daha da kötüsü iç kanama ve ölümler meydana gelebilmektedir.Bu mikroorganizmalara örnek olarak yemişlerin yanlış muhafaza edilmesine bağlı olarak ortaya çıkan Aflatoksin örnek verilebilir.

Neler Yapılmalıdır?

Mutlaka etiket okuyun.Ürünün son kullanma tarihine ve üretim tarihine dikkat ediniz.

-Tam tahıllı ve düşük karbonhidratlı ürünleri tercih etmeye özen gösteriniz

-Eğer bir paket ürün bir porsiyona eşit değilse,besin değerlerini –özellikle kaloriyi-o yiyecekten ne kadar tüketeceğinize göre okuyunuz.

-Etiketlerde yazan sodyum miktarına dikkat ediniz.Düşük sodyumlu ürünleri tercih etmeye özen gösteriniz.

-Dekstroz [glikoz] gibi oz ile biten kelimeler arpa maltı gibi malt ve şuruplar şeker anlamına gelir.Alıcağınız ürünün mutlaka şeker içeriğine dikkat ediniz.

Doğal ve taze ürünleri tercih etmeye özen gösteriniz

-Ambalajı sağlam ve zedelenmemiş olan ürünleri satın alınız

-Açıkta satılan ürünleri değil ambalajlı satılan ürünleri tercih ediniz.

-Hayvansal ürünleri pişirmeden tüketmeyiniz.

 

Umarım  oldukça merak edilen bu konuda sizleri yeteri kadar aydınlatabilmişimdir. Ankara diyetisyenleri olarak sizlere her zaman profesyonel yardım vermeye hazır ve istekliyiz.

 

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.