Obezitenin artması ile pek çok popüler diyet gündeme gelmiştir.Alınan kiloları hızlı verme ihtiyacı ile popüler diyetlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.Bu diyetlere örnek olarak  az kalorili diyetler,proteinden zengin diyetler,zayıflamadiyetleri,açlık diyetleri ve tek tip diyetler(yoğurt diyeti,elma diyeti)verilebilir

Peki bu diyetler vücudumuza ne tip zararlar veriyor?

Eğer protein ağırlıklı bir diyet yapılıyorsa bu diyetten karbonhidrattan kısıtlı olması nedeniyle kaslar ihtiyaçları olan karbonhidratı tüketemeyecek ve buna bağlı olarak kaslarda yorgunluk oluşacaktır.Protein alımının artması ile posadan zengin kaynakların(sebze ,meyve ve kurubaklagiller) alımı azalmaktadır.Bunun sonucunda sindirim sistemi ve barsak sorunları meydana gelebilir.Aşırı düzeyde hayvansal ürünlerin tüketimiile ise vücuttaki yağ,fosfor,protein miktarında artış gözlenmektedir.Buda böbrek fonksiyonlarına zarar verebilir.Bu diyetle hızla kilo verebilirsiniz ancak beslenmeniz eski rutinine dönmeye başladığında tekrar kilo almaya başlayacaksınız.

Eğer meyve ağırlıklı bir beslenme programı uyguluyorsanız meyvelerin kan şekerini hızlı yükseltme etkisine bağlı olarak beraberinde gelecek açlık  ile savaşmanız zorlu olacaktır.Aynı zamanda etitavuk ve kurubaklagil grubundan yeterli düzeyde beslenemediğiniz takdirde kaybettiğiniz kilolar su ve kastan olacaktır.Protein alımınız az olduğunuz için doymanızda zor olucaktır.Protein eksikliğine bağlı olarak vücudunuzda ki onarım faaliyetleri gecikecektir.Aynı zamanda proteinleri kısıtlı tüketip karbonhidrattan zengin beslendiğiniz için şeker hastalığına yakalanma riskinizde artacaktır.

Eğer diyetinizde yağı kısıtladıysanız dengeli bir şekilde tüketilen yağların ve kuruyemişlerin ve bazı vitaminlerin emilimini artırdığı ve kalp damar hastalıklarına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Tek tip besin ile yapılan diyetler ise makro besin ögelerinin(protein,yağ,karbonhidrat) miktarı açısından dengesiz olup vitamin ve mineral açısından da dengesizdir.Bu da kas ve su kaybına ve vitamin eksikliğine bağlı olarak tırnaklarda kırılma,saç dökülmesi ve cilt bozuklukları gibi vücutta çeşitli bozukluklara sebep olabilir.

Zayıflama hapları kullanılarak yapılan diyeler ise karaciğer ve böbrek hasarına neden olmaktadır.Bu nedenle hızlı kilo vermek için sağlığınızdan vazgeçmeyin.Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı benimseyip hayatınıza fiziksel aktiviteyi sokmanız gerekmektedir.En sağlıklı ve ideal kilo kaybı ayda 4-6 kg kadar kilo kaybıdır.Yavaş ve düzenli bir rutinde verilen kilolar kalıcı kilo kaybıdır.Beslenmenizi düzenli rutinde devam ettirerek bu kiloları rahatlıkla koruyabilirsiniz.Yapmanız gereken en önemli şey öğünlerinizi  belirli saatlere oturtarak tüm besin gruplarından yeterli miktarda tüketmenizdir.Günde en az 2 litre su tüketmeyi ve en az yarım saatlik yürüyüşler ile egzersizide hayatınıza sokmayı ihmal etmeyin.Unutmayın ki aldığınız kiloları 1 hafta içerisinde almadınız.Bu nedenle sağlıklı bir biçimde  vermeniz için belirli bir süresi geçmesi gerekir.Ani kilo verdiren popüler diyetleri uygulayarak kilo vermek uğruna sağlığınızdan olmayın.

Ankara Diyetisyenleri arasında yer alan Diyetisyen Esene Karaca size sağlıklı bir şekilde zayıflama diyetleri için lütfen iletişime geçiniz.

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.