Zencefil Güneydoğu Asya kökenli bir bitki türüdür ve daha sonra Asya ve diğer tropikal  Asya bölgelerine yayılmıştır. Zencefil bir metre boyuna kadar büyüyebilen ve taze yada kurutulmuş olarak tüketilebilen bir bitki türüdür.

Şifa kaynağı çok yüksek olan zencefil, yemeklerde ve Asya bölgesinde turşu olarak da kullanılır. Yüksek derecede uçucu yağlar içeren zencefil aynı şekilde yüksek vitamin ve besin kaynağıdır.

Zencefilin %3’ünü uçucu yağlar oluşturur ve tadını phenylpropanoid adındaki maddelerden alır. 100 gr zencefil içeriğinde 11,66 gr CHO,0,68gr protein,0,29 gr yağ bulunmaktadır. Bunların dışında zencefil ayrıca leysin, treonin, triptofan, valin, fenilalanin gibi amino asitler içermektedir ve aynı zamanda zengin bir B3, B6 ve demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini içermektedir.

Mucizevi Bitki olan Zencefilin Faydaları Nelerdir?

 

Uzun yıllardır bir çok hastalıkta tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Taze veya kurumuş olarak tüketilebilen zencefil Güneydoğu Asya kökenlidir. Ayrıca ilaç sektöründe de kullanılan zencefil alternatif tıpta yeri çok büyük olan bir bitkidir.

 • Mide bulantılarına ve kusmalara karşı zencefilin faydası araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Hamilelikte ki kusma ve bulantılar içinde önerilir.
 • İçerisinde bulunan magnezyum, çinko ve krom sayesinde kan akışını hızlandırarak ateşi ve aşırı terlemeyi önleyerek vücut sıcaklığını dengeleyici etkisi vardır.
 • Kandaki yağ oranını düzenleyerek damarlarını koruyucu etkisi vardır. Şeker hastalığını tedavi edici etkisi vardır.
 • Zencefilin toz halinin yumurtalık kanserine sebep olan kanser hücrelerini öldürücü etkisi vardır.
 • İçerisinde anti-enflamatuvar maddeler sayesinde ağrı kesici özelliği vardır. Ayrıca vücutta oluşan iltihabı da yok edici özelliktedir.
 • Zencefilin bağışıklı sistemini güçlendirici etkisi vardır.Ayrıca toz zencefil özellikle bal ile tüketildiğinde boğaz tahrişi ve öksürüğe de iyi gelmektedir.
 • Yapılan araştırmalara göre soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda zencefilin tedavi edici etkisi kanıtlanmıştır.
 • Solunum yolları rahatsızlığı olanların ciğerlerini genişleterek daha rahat nefes alıp vermelerini sağlar. Zencefilin balgam söktürücü etkisi vardır.
 • Kolon kanserine karşı zencefilin önemli ölçüde önleme özelliği vardır.Minnesota Üniversitesinde yapılan bir çalışmada zencefil kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.
 • Zencefilin hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Bu sayede mide hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır.
 • Ağır spor yapan bireyler de taze zencefil tükettikleri takdir de yorgun kasları güçlendirir ve kaslarda yağ oranını ayarlar.
 • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermede yardımcı bir bitkidir. Ayrıca bağırsak sorunlarına da iyi gelerek hazmı kolaylaştırır. Vücutta ki yağların erimesinde ve hızlı bir şekilde yakılmasında önemli bir rolü vardır

Yazar Hakkında

1991 yılında Konya' da doğdum.İlk ve ortaöğretimi Özel Diltaş Koleji'nde tamamladıktan sonra geri kalan eğitimimi Ankara'da devam ettim.2014 yılı Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü'nden mezun oldum.Mesleğine aşık biriyim.İnsanlara yararlı olduğumu gördükçe mesleğime sımsıkı sarılıyorum.Stajyerken gönüllü olarak birkaç hastanede çalıştım.Çeşitli konularda(talasemi hastalarında beslenme durumunun saptanması,ülser hastalığında probiyotik kullanımının etkisi,böbrek taşlarında beslenmenin önemi,besin alerjisi ve intoleransı vb.) seminerler hazırlayıp sundum.Gezmeyi dolaşmayı yeni yerler keşfetmeyi sevdiğim gibi gittiğim yerlerin yemeklerini de öğrenip menülerimde yer vermeyi severim. Hastalıklarda Diyet Tedavisinin Klinik Uygulamalara Yansıması Sempozyumu, Onkoloji Diyetisyenliği Kursu, 3. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu, Kardiyoloji Diyetisyenliği Kursu, Çocuk Hastalıklarında Beslenme Sempozyumu, Temel Nütrisyon Güz Kursuna ve ilk 1000 gün anne bebek beslenmesine katılıp sertifika aldım ve Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi ve Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi Tip 2 Diyabet Hastalarında Görülen Kronik Hastalıkların Belirlenmesine Yönelik Araştırması yaptım.Poster sunumumu da 1-5 Yaş Çocuğu Olan Annenin Beslenme Bilgi Düzeyinin Saptanması Araştırması üzerine yaptım.2015 yılında Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisansa başladım ve halen devam etmekteyim.Türkiye Diyetisyenler Derneği üyesiyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.