Besin ögesi çeşitliliği sağlayabileceğimiz on binlerce besin sayılabilir; ancak bazı besinler var ki üzerinde biraz daha fazla durulması gerekiyor. Gelelim enginara.. Karaciğer dostu olarak bildiğimiz enginarın güçlü antioksidan özelliği, karaciğerin güçlenmesine sebep oluyor.

Karaciğer dostu

Enginarda yüksek miktarda bulunan silmarin ve sinarin bileşenleri karaciğer hücre yenilenmesini hızlandırır. Yine içeriğindeki folik asit, C vitamini, B vitaminleri, potasyum, demir ve bakır gibi besin öğeleri sayesinde antioksidan ve hücre yenilenmesini hızlandırıcı etki gösterir.

Prebiyotik

Enginarın yapısındaki inülin çözünür bir posadır ve bağırsaktaki yararlı bakterilerin besinidir. Yararlı bakteriler beslenince zararlı bakteriler azalır; bu durum aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Ağırlık kaybı

İnülin yapısı süt veya su ile karıştırıldığında kendine has bir yapı oluşturur ve bu yapı yağ benzeri bir his oluşturur. Aynı zamanda lezzetsizdir, bu yüzden kilo vermeye sebep olan potansiyel bir kalorisiz katkı maddesi olabilir.

Genel yararları

İnülin kalsiyum emilimine yardımcıdır, böylelikle kemik erimesi olan bireylerde yararlıdır.

Kolesterol emiliminin azalmasına sebep olur.

Diüretik(idrar söktürücü) ve koleretik (safra kesesini uyarıcı) etkileriyle safra üretimini artırır, safra kesesi fonksiyonunu iyileştirir ve tüm sindirim sistemi için besinlerin daha etkili yıkılmasını sağlar.

İlkbahar geliyorum derken Nisan-Mayıs ayları tam mevsimi olan enginarı sofralarınızdan eksik etmeyin efendim.

 

Yazar Hakkında

02.05.1993 tarihinde Alanya'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Alanya'da tamamladıktan sonra Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü tam burslu olarak kazandım ve 2015 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldum. Şu an Alanya'da özel bir hastanede diyetisyen olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda Acıbadem Üniversitesi'nde kendi alanımda yüksek lisansımı tamamlamak üzereyim. Sitemizde siz değerli okurlarımızla beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar, öneriler ve sağlıklı yaşam gibi güncel konular hakkında paylaşımlarda bulunacağım. Bu uygulamanın siz değerli okurlarımız için faydalı olacağını umuyorum.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.