Mide bozulması çeşitli sebeplerle karşımıza sıkça çıkan bir durumdur. Özellikle gaz şikayetiyle birlikte olduğunda oldukça acı verir. Buna kramp, bulantı, kusma gibi durumlar da eklenebilir ve günden güne baş edilmez hale gelebilir. Bu sorunun kaynağı her ne ise buna yönelik medikal tedavi uygulanmalıdır, bu sırada beslenmeniz de mideyi yormayacak şekilde olmalıdır.

MUZ
Muzun özellikle maraton koşucuları için enerji sağlayıcı bir kaynak olarak önerilmesinin sebebi kolay sindirilebilir olması ve genellikle mideyi yormamaısıdır. Muz, doğal olarak sıkı bağırsak hareketlerine yardımcı olan pektin posası içermesi sebebiyle mide hareketlerine yardımcı olarak bilinir.

 

 

 

PAPAYA
Mide yatıştırıcı bir başka tropikal meyve de papayadır. Papaya tüketmek sindirime yardımcı olur, hazımsızlığı yatıştırır, aynı zamanda kabızlığa yardımcıdır.Papayada bulunan sihirli enzimler papain ve kimopapain proteinlerin sindirimine yardımcı olur ve sağlıklı asidik bir alan sağlayarak mideyi yumuşatır.

 

 

 

BEYAZ PİRİNÇ
Midenizi rahatsız hissettiğinizde haşlanmış patates, pirinç ve beyaz ekmek gibi yumuşak ve beyaz gıdalara yönelmekte fayda vardır. Bu besinler sindirim sistemi üzerinde ekstra yük oluşturmazlar; sıvı tutulumunu sağlayıp dışkı hacmini artırarak ishal oluşumuna engel olurlar.

 

 

 

 

 

ZENCEFİL

Birçok çalışmada zencefilin bulantıyı önleyici ve tüm sindirim sistemini iyileştirici etkileri olduğunu göstermektedir. Günlük önerilen alım 4 gramdır.( 1 gram olarak başlanıp 4 saatte bir 4 grama tamamlanması uygun olur.) Zencefil taze olarak da kullanılabilir. Sıcak suya yada bitki çaylarına da eklenebilir.

 

 

 

ELMA PÜRESİ
Muz gibi, elma da iyi bir pektin kaynağıdır, pektin öellikle diyare semptomlarının azalmasına yardımcı olur. Eğer mide rahatsızlığınız varsa pişmiş elma ile yapılmış bir elma püresini yoğurtla tüketebilirsiniz, böylece sindirimini kolaylaştırmış olursunuz.

 

 

 

BİTKİ ÇAYLARI
Ilık bir çayın yumuşatıcı etkilerine ek olarak, nane şekeri ve papatyanın iyileştirici etkileri bildirilmiştir. Yapılan güncel bir çalışmada nanenin kolonda ağrı kesici bir kanalı aktive ettiği gösterilmiştir. İrritable bağırsak sendromu ile ilişkili semptomlara ek olarak nanenin aynı zamanda bulantı ile ilgili semptomların azalmasına da yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

 

YOĞURT/KEFİR
Süt ürünlerinin çoğu bozulmuş bir mide için zararlı olabilir; ancak 1 porsiyon sade yoğurdun buna tamamen zıt etkiler gösterdiği görülmüştür. Yoğurt tercih ederken etikette “aktif kültürler içerir” yazısına dikkat etmek önemlidir. Bu kültürler bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını artıracak ve böylece sindirime yardımcı olacaktır ve şişkinlik hissinin getirdiği rahatsızlığı azaltacaktır. İdeal olanı organik/ev yapımı sade bir yoğurttur. Bizim en kolay şekilde ulaşabileceğimiz kültürlü yoğurt ürünü ise kefirdir. Günde 1 bardak kefir hem bağışıklığınızı güçlendirecek, hem de sindirim sistemine olumlu etkiler göstererek mide ve bağırsaklarınızı rahatlatacaktır.

Yazar Hakkında

02.05.1993 tarihinde Alanya'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Alanya'da tamamladıktan sonra Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü tam burslu olarak kazandım ve 2015 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldum. Şu an Alanya'da özel bir hastanede diyetisyen olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda Acıbadem Üniversitesi'nde kendi alanımda yüksek lisansımı tamamlamak üzereyim. Sitemizde siz değerli okurlarımızla beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar, öneriler ve sağlıklı yaşam gibi güncel konular hakkında paylaşımlarda bulunacağım. Bu uygulamanın siz değerli okurlarımız için faydalı olacağını umuyorum.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.