Kurubaklagiller sağlık açısından oldukça faydalı olan protein ve çözünür liften zengin kaynaklardır.Düşük yağ yüksek protein içeriği ile günlük beslenmede mutlaka yer alması gereken besinlerdendir.Farklı besin arayışlarına girmeden gözümüzün önünde bulunan bu sağlıklı,kolay erişilebilir besini tüketmeyi ihmal etmemek gerekiyor.

Kurubaklagillerin neredeyse hepsi protein,B1,B6,K vitamini,demir,çinko,magnezyum açısından zengindir.Kırmızıet,tavuk ve balıktan sonra en çok protein içeren gıdalar kurubaklagillerdir. Özellikle mercimek ve fasulye çeşitleri selenyum,kalsiyum ve fostattan da zengindirler.

Çözünebilir lif içeriği ile kurubaklagiller kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olarak kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltırlar.Karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak kan şekeri seviyesinin aniden yükselmesini önlerler.İçerdikleri çözünmeyen lifler ile ise de kabızlık ve benzeri sindirim sistemi problemlerinin önüne geçerler.

Kurubaklagiller iyi bir kompleks karbonhidrat kaynaklarıdır.Protein ve lif açısından zengin olduklarından tok tutarlar.Böylelikle vücudu kilo aldıran sağlıksız atıştırmalıklara karşı korur.Haftada en az iki gün kurubaklagilleri tüketmek sindirim sistemininin daha düzenli çalışmasını ve kan şekeri seviyesinin dengede tutulmasını sağlar.

Günlük beslenmede genellikle eksik kalan folikasit,bakır,demir ve magnezyum açısından kuru baklagiller oldukça zengindir.Özellikle günlük beslenmesinde et tüketmeyen bireyler tarafından sıklıkla tüketilmelidirler.Kuru fasulye zengin demir içeriği ile et yemeyen bireylerde demir eksikliği görülme riskini azaltır.

Kurubaklagilleri Pişirme Önerileri

Kurubaklagilleri pişirmeden önce en az 6-12 saat arasında suda bekletiniz ardından bu suyu dökerek pişirme adımına geçiniz böylelikle hem gaz üreten karbonhidratların oluşması önlenmiş olur hem de daha kolay pişmesi sağlanır.Mercimek ve börülce diğer kurubaklagillere kıyasla daha az gaz yapar.

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.