kis-diyeti-nasil-yapilirYaz aylarında bir türlü verilemeyen kilolar kış aylarında birçok bayanın sorunu olmaktadır. Özellikle kış aylarında fiziksel aktivitelerin sınırlı olması durumu da kışın kilo sorunlarını daha da artırmıştır. Fakat Ankara diyetisyen ekipleri kışın kilo vermenin mümkün olduğunu belirtmiştir. Kışın kolay kilo vermek için uygulanması önerilen adımlar şu şekildedir:

Meyve ve sebze tüketimi

Kış aylarında et yerine sebze ağırlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Özellikle kış sebzelerini tüketmeniz ve bol miktarda meyve yemeniz kışın kilo vermek için vazgeçilmezler arasındadır.

Turuncgil tüketimi

Kış aylarında A ve C vitamini tüketimi hem sağlık acısından hem de kilo vermeniz acısından son derece önemlidir. Portakal, nar, brokoli, mandalina tüketimi kışın hem sağlıklı olacaktır hem de kilo vermenizi sağlayacaktır.

Beyaz undan uzak durun

Ankara diyetisyen hekimleri özellikle kış aylarında fiziki etkinliklerin az olması nedeni ile beyaz undan uzak durulması gerektiğini vurgulamaktadır. Beyaz un yerine çavdar ve kepekli ekmek tüketiminin daha sağlıklı olduğu belirtilmiştir.

Omega -3 besinlerine ağırlık verin

Omega -3 içeren besinler her dönemde yağ yakıcında etkili olmaktadır. Kış aylarında ise hem sağlıklı olacak hem de zayıflamanızı sağlayacaktır. Hafta da 2 sefer balık tüketimi sağlık acısından önemli olduğu bildirilmiştir.

Yine Antep fıstığı, badem ve ceviz tüketimi de zayıflamanızı hızlandıracaktır.

Bol su tüketimi

Kış aylarında özellikle ılık su tüketimi hem vücudu sıcak tutacak hem de metabolizmayı hızlandıracaktır. Günlük 1,5 litre su tüketimi son derece önemlidir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.