Keten tohumu sağlık açısından oldukça önemli olan diyet lifinden zengindir.Keten tohumu ayrıca zengin vitamin ve mineral içeriği ile vücudu kronik hastalıklardan korur.Sizler için keten tohumunun faydalarını kısa başlıklar halinde ele aldım.

Keten Tohumu ve Sindirim Sistemi

Keten tohumu zengin diyet lifi içeriği ile sindirim sistemi hastalıkları ile mücadele eder.Lif içeriği ile sindirim sistemi daha hızlı çalıştırırak yorulmasını önler ve sindirimi zor olan besinlerin sindirimini kolaylaştırır.Kabızlık probleminin önüne geçer.Bağırsak çalışmanı hızlandırarak kilo yönetimine destek olur.Yapılan çalışmalar göstermektedir ki liften zengin kaynakları tüketmek erkeklerde prostat kanseri riskini kadınlarda ise meme kanseri riskini azaltmaktadır.

Keten Tohumu ve Kalp Hastalıkları

Keten tohumu antioksidan içeriği ile vücudu kalp hastalıklarına karşı korur.Aynı zamanda kolesterol düzeyinin düşmesini ve belirli düzeylerde tutulmasını sağlar. Yüksek kolesterole ve şekere bağlı ortaya çıkabilecek kalp hastalıklarından vücudu korur.Yapılan çalışmalar göstermektedir ki düzenli olarak diyette keten tohumuna yer vermek omega 3 ve omega 6 içeriği ile kötü kolesterolü düşürmekte iyi kolesterolü ise artırmaktadır.

Keten Tohumu ve Metabolizma

Keten tohumu B vitamini ve magnezyumdan zengindir.Yüksek vitamin ve mineral içeriği ile vücudun tüm sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve bu yol ile metabolizmayı hızlandırır.Aynı zamanda iskelet ve kas sistemine de oldukça faydalıdır.

Keten Tohumu ve Kadın Hastalıkları

Keten tohumu kadın hormonal sistemini düzenleyen bir madde olan lignans ı içerir.Bu madde aynı zamanda doğurganlığı destekleyerek menopoz belirtilerini azaltır.Yapılan çalışmalar göstermektedir ki günlük diyette keten tohumuna yer vermek hem menapoz semptomlarını azaltıyor hemdemenapoz yaşını uzatıyor.

Keten Tohumu ve Kanser

Keten tohumu içerdiği liganan isimli madde ile kansere karşı korumaktadır. Bu konu ile ilgili yapılan hayvan çalışmaları göstermektedir liganan kanser neden olan tümör hücrelerini ortadan kaldırmaktadır.Fakat bu konu ile ilgili yapılmış yeteri kadar insan çalışması bulunmamaktadır.

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.