Kefirin sütten farkı sindirime olumlu etkileri olan bakterileri(laktosbasiller) süte kıyasla daha fazla içermesi ve bu içeriyle bağırsak hareketlerini hızlandırmasıdır.Sindirime yardımcı olan laktobasiller bakımından zengin olan kefir, kabızlık,hazımsızlık ve ishal gibi sindirim problemi bulunan bireylerin günlük beslenmelerinde mutlaka bulundurmaları gereken bir içecektir.Süte göre probiyotik bakterilerden daha zengindir aynı zamanda laktoz intoleransı bulunan bireylerinde rahatlıkla tüketebilecekleri bir besindir.

Sindirim sisteminde bulunan bakteri ve mikroplar ile savaşarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.Özellikle mide ülserine neden olan helikobakterpilori isimli bakteriyi öldürmesi özelliği ile toplum tarafından doğal antibiyotik olarak kabul edilmiştir.İçeriğinde bulunan b12,biotin ve K vitamini içeriği ile sağlığı geliştirir.Kalsiyum ve magnezyum içeriği ile ise kemik sağlığını korur.Çeşitli alerjileri ve iltihaplanmayı önler.

Yapılan çalışmalara göre kefirin içeriğinde bulunan bakteriler vücudun alerjik reaksiyon göstermesine neden olan IgEüretimi azalttığı saptanmıştır.Aynı zamanda yapılan çalışmalar göstermektedir ki düzenli olarak günlük beslenmeye kefirin eklenmesi tümör gelişimini önleyerek kanser hastalığından korumaktadır.Ancak bu konuda yapılan daha fazla araştırmaya gereksinim duyulmaktadır.

Yoğurt kefirden farklı olarak vücudun probiyotik üretimine yardımcı olurken kefir ise direkt olarak bu maddeleri içerir.Bu özelliği ile sindirim sistemi problemlerine karşı yoğurda kıyasla daha etkilidir.

 Probiyotik Besinler Hangileridir?

Kefir ve süt probiyotik bakterileri içerirken yoğurt,ayran,peynir ise probiyotik bakterilerin oluşmasına yardımcı olan bir besindir.Pastorize edilerek muhafaza edilmemiş doğal zeytin ve turşularda vücutta probiyotik oluşumuna yardımcı olmaktadır.

 

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.