Kansızlığın tedavisinde uygulanan beslenme tedavisi kansızlığın temel nedenine göre farklılık göstermektedir.Ancak genel anlamda kansızlığın diyet tedavisinde B12 ve folik asitten zengin besinler önerilmektedir.

Kansızlığın en büyük temel nedeni yetersiz beslenmenin sonucunda vücuda yeterli minerallerin alınanamasıdır.Diğer bir neden ise anemi ve karaciğer hastalıkları gibi vücuttaki kan hücre sayısının düşmesine neden olan hastalıkların var olmasıdır.

Kansızlığın Temel Belirtileri;

Yorgunluk

-Kaslarda güçsüzlük

-Kasılmalar

-Dikkat eksikliği

Kansızlıkta Diyet Tedavisi

Kan hücrelerinin sayısını arttırmak için sadece demir,B12 ve folik asitten zengin beslenmenin yanı sıra ihtiyaç duyulan vitamin-mineral gereksinmesinin de karşılanması oldukça önem taşımaktadır.Kansızlığın düzeyi çeşitli seviyeler de olabilmektedir.Bazı durumlarda sadece besinler yoluyla tedavi edilebiliyorken daha düşük seviyelerinde doktor kontrolünde demir ve B12 takviyesi kullanmak gerekmektedir.

Özelikle kansızlığa karşı beslenme tedavisinde mutlaka alanında profesyonel olan bir diyetisyenden yardım almanız gerekmektedir.

-Sığır eti:100 gr ı günlük demir gereksinmenizin %11 ini karşılar.

Kuzu eti:100 gr ı günlük B12 ihtiyacınızın %39 unu demir in ise %10 unu karşılamaktadır.

Beyaz peynir:B12 vitamininden zengindir.100 gr tüketimi günlük ihtiyacınızın %30 unu karşılar.

Yumurta:Kolesterolden zengindir ancak günlük tüketilen 1 adet yumurta demir gereksiniminizin %5 ini B12 gereksinmenizin ise  %12 sini karşılamaktadır.

Kansızlık Tedavisinde Tüketilmesi Gereken Sebzeler:Brokoli,ıspanak,pazı

 

**Kansızlığın tedavisinde profesyonel bir yardım almak çok önemlidir. Kendinizin uyguladığı bir diyet tedavisi kolesterol ve trigliserid düzeylerinizin yükselmesine neden olabilir. Biz ankara diyetisyenleri olarak tamamen size özel kan tahlillerinize göre beslenme tedavisi uygulamaktayız.

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.