Günümüzde çevre şartları ve beslenme alışkanlıklarında görülen değişime bağlı olarak kronik hastalıklarda artmaya başladı.Özellikle kalp hastalıkları kendi ülkemizde ve dünyada en yaygın görülen kronik hastalıktır.

Rafine şeker,transyağ,ve doymuş yağdan zengin beslenme düzeni başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok kronik hastalığı tetiklemektedir.Mevzut kalp hastalığı bulunan bireylerin ise mutlaka alanında profesyonel bir diyetisyenden yardım almaları önerilmektedir.Kalp dostu besinler arasında;omega 3 ten zengin balık-balık yağı tüketimi,ketentohumu,yulaf,posalıgıdalar,ceviz ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum içerikli besinler yer almaktadır.

Balık

Özellikle somon gibi yağlı balıklar Omega 3 yağ asitlerinden zengin olması nedeniyle kalp damar sağlığının gelişmesine yardımcı olur.Omega 3 yağ asitleri damar çeperinde plak oluşumunu önleyerek kalp sağlığını geliştirir.

Yapılan çalışmalar göstermektedir ki haftada 2 gün balık tüketen bir bireyle tüketmeyen bir birey kıyaslandığında balık tüketen bireylerde kalp hastalığı görülme oranı daha düşük bulunmuştur.

Kuruyemişler

Özellikle omega 3 yağ asitlerinden zengin olan yağlı tohumlar [ceviz,ketentohumu,kabak çekirdeği] kan basıncını düşürerek yemeğin ardından meydana gelen kan şekerindeki düşüşleri dengelerler.

*Kan şekerindeki ani düşüşler açlık hissini arttırarak aşırı yemek yemeye neden olurken lifli besinlerden zengin beslenmek açlık hissinim kontrol altına alınmasına yardımcı olurlar.

Yulaf

Yulaf kolestrolü düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanan “beta glukan” dan zengindir.Kan şekerinin düşmesini önleyerek tokluk hissini arttırır.Eğer tansiyon hastalığınız varsa beslenmenizde mutlaka yulaf gibi tansiyonu düşürmeye yardımcı olan besinlere yer veriniz.

Potasyum

Tansiyon hastaları ile yapılmış bir çalışmada diyetine potasyumdan zengin muz,biber ve patates eklenen bireylerin eklenmeyen bireylere göre kan basıncında etkili bir düşüş gözlenmiştir.Bu nedenle özellikle tansiyon hastası bireylerin diyetlerine potasyumdan zengin kaynakların eklenmesi gerekmektedir.

 

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.