Gereksinim duyulan tüm vitamin ve mineralleri dikkatli besin seçimi ve besin öğelerinden zengin bir beslenme ile karşılamak mümkündür. Yapılan araştırmalar kadınlarda halen en az bir tip besin öğesi yetersizliği olduğunu göstermektedir. A,C, E ,D, K ve B vitaminleri içeren 13 vitamin beslenmede çok önemli yer tutmaktadır. Bu vitaminlerin biri veya daha fazlasının eksikliği kadınların %30 unda görülmektedir Yaşın ilerlemesiyle de kadınlarda bu risk artmaktadır. Vitaminlerin ve diğer besin öğelerinin eksikliği de çeşitli hastalıklar içeren bir kısır döngü haline gelmektedir. Bu eksiklikler; doğumda hayatta kalabilme şansını azaltır, enfeksiyonlara karşı hassasiyeti artırır ve hastalıklardan korunmak için gerekli rezervlerin azalmasına sebep olur. Özellikle menopoz sonrası dönemde D ve K vitaminleri , Kalsiyum seviyelerinde azalma ve A ve C vitaminleri gibi antioksidan vitaminlerde görülen eksiklikler olduğunda osteoporozis(kemik erimesi) gibi hastalıklara eğilim artar.
A,C ve E vitaminleri oksijen radikal hasarıyla savaşır ve böylece kalp, göz, deri ve beyni etkileyen çeşitli hastalıkların riskini azaltır, yaşlanmayı geciktirir. C vitamini bağışıklığı güçlendirmesinin yanında deri ve gözü UV ışınları ve çevre kirliliği gibi etkenlerin hasarından korur. A ve E vitamini de benzer şekilde sağlıklı hücreleri korur ve hasarlara sebep olan, genlerde meydana gelen mutasyonları önler. Ulusal Göz Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmalarda bu vitaminlerden düşük diyetle beslenen ileri yaştaki kadınlarda yaşla ilgili maküler dejenerasyon ve katarakt riskinin arttığı gösterilmiştir, Vitamin A ve E yaşlanma ve deri kanseri belirtilerine karşı da korumaktadır.
D vitamini yumurta, bazı süt ürünleri ve bazı mantar türlerinde bulunsa da, en iyi kaynağı güneş ışığına maruz kalmaktır. Kemik/ iskelet sağlığı, beyin fonksiyonları için önemlidir; sinir hastalıklarını önlemede, hormonal dengenin sağlanmasında etkilidir; vücutta adeta bir hormon görevi üstlenmektedir. Günde 15-20 dakika güneş ışığına maruziyet ile en iyi şekilde D vitamini alımı gerçekleşecektir.

 

 

 

K vitamini güçlü kemiklerin oluşumu , kan pıhtılaşması ve kalp hastalıklarının önlenmesi için gereklidir. Uzun süre antibiyotik kullanımı, inflamatuar barsak hastalığı veya irritable abrsak sendromu gibi intestinal problemler veya
kolesterol düşürücü ilaçların kullanımı gibi durumlarda K vitamini düzeyi düşebilir. Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, lahana, balık ve yumurta K vitamini kaynaklarıdır.

 

 

 

 

B vitaminelrinden özellikle folat bilişsel fonksiyonların geliştirilmesi ve yorgunluğun önlenmesi için önemlidir. Hücresel süreçlerde, büyüme ve enerji harcamasında görevlidir; demir ile birlikte kan hücreleri oluşumu ve besinlerin kullanılabilir bir yakıt haline dönüşmesine yardıme der. Özellikle gebe kadınlarda folat alımı önemlidir; çünkü fetüsün gelişimi, beyin oluşumu ve omurilik içerisinde bulunan, sinir sisteminin çok önemli bir parçası olan spinal kort oluşumu için gereklidir. Bu nedenle özellikle gebelik döneminde folik asit alımına dikkat edilmelidir; aksi takdirde düşük doğum, ağırlıklı bebekler, nöral tüp defektleri (NTD) ve annede megaloblastik anemi oluşur. Yumurta, balık, et, süt ve yoğurt gibi hayvansal kaynaklı gıdalar folik asit kaynalarıdır. Anemi, vegan veya vejeteryan durumu olan yaşlı kadınlarda yeterli B vitamini alımı sağlanması için mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alınmalıdır; çünkü onlarda eksiklik riski fazladır. Ispanak, yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, turunçgiller, kavun ve fasuye gibi yüksek miktarda folik asit içeren gıdalar da bitkisel kaynaklardır.

Yazar Hakkında

02.05.1993 tarihinde Alanya'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Alanya'da tamamladıktan sonra Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü tam burslu olarak kazandım ve 2015 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldum. Şu an Alanya'da özel bir hastanede diyetisyen olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda Acıbadem Üniversitesi'nde kendi alanımda yüksek lisansımı tamamlamak üzereyim. Sitemizde siz değerli okurlarımızla beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar, öneriler ve sağlıklı yaşam gibi güncel konular hakkında paylaşımlarda bulunacağım. Bu uygulamanın siz değerli okurlarımız için faydalı olacağını umuyorum.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.