Kabızlık beslenme ile doğrudan ilişkili olan bir beslenme problemidir.Genel anlamda diyet lifi içeriği yüksek olan ve omega 3 den zengin kaynaklarla beslenmek kabızlık problemini hafifletebilir.Yağ içeriği yüksek olan ve diyet lifi içermeyen besinlerle beslenmek  ise bağırsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlık problemine neden olmaktadır.

Beslenme Önerileri

1.Su tüketiminizi arttırın: Günde en az 2-2,5 litre su tüketmeye özen gösteriniz.Su tüketimi bağırsak çalışmasını arttırarak dışkının yumuşamasına yardımcı olur.

2.Meyve tüketiminizi arttırın :Kurutulmuş meyveler diyet lifi açısından zengindir. Diyet lifi yüksek  olan besinle bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önler.

3.Beslenmenizde kurubaklagillere yer verin :Diyet lifi açısından zengin olan kurubaklagillerbu içerikleri ile kabızlığı önlemeye yardımcı olur .

4.Yemeklerinizin yanında salata  tüketmeye özen  gösteriniz :Özellikle koyu  yeşil yapraklı  sebzeleri  düzenli  olarak  tüketmek günlük  diyet lifi ihtiyacımızı karşılamaktadır.Brokoli de diyet lifi açısından zengindir ancak bağısaklarda gaz oluşumuna  neden olabilmektedir.Özellikle havuç  ve patateste  sıklıkla toplum tarafından kabızlığa karşı  kullanılan sebzelerdendir.

  1. Diyetinizde tam tahıllı ürünlere yer veriniz :Özellikle yulaf kepeği ve kepekli tahılların tüketimi  bağırsak hareketlerini arttırarak  sindirime yardımcı  olurlar.İşlenmemiş  tahılları tüketmeye  özen gösteriniz.

 DİKKAT!

Ankara diyetisyeni olan benim size başlıca önerim  özellikle doymuş  yağdan zengin  besinler,fast-food beslenme düzeni ve konserve gıdaları  sıklıkla  tüketmek kabızlığın nedenlerindendir. Bu  gıdaların tüketimini azaltarak  kabızlığın önüne geçmeyi deneyebilirsiniz. Profesyonel yardım almak için mondesen diyetisyenleri olarak sizleri bekliyoruz.

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.