Hurma, zengin vitamin ve mineral içeriğiyle “hayat ağacı” olarak ta adlandırılmaktadır.

  • Kolesterol içeriği bulunmayan hurma,kalp ve damar sağlığını korur.
  • K vitamininden zengindir.K vitamini eksikliği varis,Alzheimer,osteoporoz ve çeşitli kanser türlerinin görülme riskini arttırır.
  • Yüksek demir içeriği ile demir eksikliği anemisi olan bireylere önerilen besinler arasında yer almaktadır.Aynı zamanda kan basıncını düzenlemede önemli rolü olan potasyumdan da zengindir.
  • Göz sağlığı için önemli yeri olan beta karoten de hurmada zengin olarak bulunmaktadır.
  • Bağırsak sağlığında önemli yeri bulunan posadan zengindir.Bu sayede hemoroid,kabızlık gibi sindirim sistemi kaynaklı sorunların önüne geçer.
  • Hurma vücutta enfeksiyonu önleyerek sağlığı geliştiren meyveler arasında yer almaktadır.Bu etkisini içeriğinde bulunan magnezyum ile sağlamaktadır.
  • Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli rolü olan B2 ve B3 vitaminlerinden zengindir.Enerji değeri oldukça yüksektir.

Kabızlığı Gidermek İçin Hurma Tüketin!

1 badak suyun içerisine 2-3 adet hurma koyun ve yaklaşık 12 saat bekletin.Her sabah uyandığınızda kahvaltınızı yapmadan önce hurmaları tüketip suyunu için.Eğer ciddi bir kabızlık probleminiz var ise suyun  içerisine keten tohumu ve 1 çay kaşığı zeytinyağıda ekleyebilirsiniz.

 

 

 

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.