Zerdeçal Çin ve Hindistanda yaygın olarak yetiştirilen zencefil ile aynı aileden olan bir bitkidir.Özellikle ilk olarak hint tıbbında antiinflamatuar(inflamasyonu önleyen) ve antimikrobiyal etkisi nedeni ile kullanılmaya başlanmıştır.

Zerdeçal ve Meme Kanseri

Zerdaçal tozunun içerisinde bulunan en önemli bileşen “Curcumin” dir.Curcimin özellikle kanser hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde etkin rol oynamaktadır.Meme kanserli hastalar üzerinde yapılan bilimsel çalışmaya göre curcumin kanserli hücrelerin ölüm hızını arttırarak tümör hücrelerinin bölünmesine engel oluyor.Meme kanserinin haricinde özellikle sindirim sitemi kanseri (kolon kanseri,kolorektal kanser)türlerinde de etkin rol oynadığı saptanmıştır.Son zamanlarda yapılan çalışmalar curcuminin kansere yakalanmış olan kişilerinin tedavisinde de olumlu rol oynadğını göstermektedir.

Zerdeçal ve Alzheimer Hastalığı

Son zamanlarda yapılan bir çalışmaya göre zerdaçalın içerisinde bulunan bir alaşım beynin tedavi sürecinde önemli bir rol oynayan sinir hücrelerinin büyümesini sağlıyor.Yapılan hayvan çalışmaları ileride zerdaçal kullanılarak Alzeheimer hastaları için ilaç yapılabileceğini göstermektedir.Anncak bununla ilgili daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.Tayvanda bu konu ile ilgili yapılan bir araştırma sonucuna göre ise kahvaltıda 1 gr zerdaçal tüketimini bilişsel fonksiyonlarında azalma görülen kişilerin hafızalarını güçlendirmiştir.

Hindistan yaşayan kişiler her gün sabah kahvaltısında 1 çay kaşığı zerdeçal tüketmektedirler.Hintlilerde meme kanser,kolonkanseri,böbrek kanseri görülme oranı daha azdır.Bunun nedeninin yapılan çalışmalar net olmamakla beraber zerdaçal olabileceği düşülmektedir.

Zerdeçalın Doğru Kullanımı

Zerdeçalla ile ilgili bilinmeyen en önemli nokta zerdeçalın yağda çözünür olmasıdır.Ancak yağ ile birlikte tüketildiği takdirde vücudumuza faydalı olan bileşikleri alınmaktadır.Karabiber ise zerdeçalın biyoyararlılığını arttırmaktadır.Bu nedenle zerdeçalı karabiber ile birlikte tüketmeye özen gösterin.

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.