Kalp Sağlığı

Fındık içeriğinde bulunan Omega 3 yağ asitleri ile kalp damar sağlığını koruyarak kan akışını düzenler.Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur .

Alzeimer

Yapılan çalışmalar göstermektedir ki  fındık içeriğinde bulunan E vitamini ile hafızanın korunmasını sağlar ve alzeimer hastalığına yakalanma riskini düşürür.

Deri Hastalıkları

Antioksidan içeriği ile cilt için sorun oluşturan serbest radikaller ile savaşır,hücre yenilenmesine yardımcı olur  aynı zamanda güneşin neden olduğu cilt kanserini önlemeye yardımcı olur.

Kilo Yönetimi

Fındık zayıflama diyetlerinde ideal bir ara öğündür.Önemli olan tüketilecek olan porsiyon miktarının doğru olarak ayarlanmasıdır.Günde tüketilecek olan 1 avuç fındık yemeklerden önce tokluk hissinizi arttıracaktır.

Kas ve Kemik Sağlığı

Fındık içeriğinde bulunan yüksek miktarda bulunan magnezyum ile kas ve kemik sağlığını korur aynı zamanda kas gelişimine yardımcı olur.Vücutta bulunan düşük magnezyum kas kramplarını tetiklemektedir.Magnezyum eksikliğini karşılamada fındık ideal bir kaynaktır.

Sindirim Sistemi

Fındık besin lifi açısından zengin bir kaynaktır.Lifli gıdaları beslenmede bulundurmak bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık probleminin çözülmesine yardımcı olmaktadır.Lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle Tip 2 diyabet hastaları içinde ideal bir öğün alternatifidir.

Kanser

Yapılan son çalışmalar göstermektedir ki fındık içeriğinde bulunan E vitamini ile meme kanseri görülme oranını düşürmektedir.Ancak bu konuda yapılmış daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.