Sağlıklı,dengeli beslenmek,diyet denince akla ilk gelen genellikle kadınlardır. Sanki sağlıklı beslenmek kadınların uyguladığı ve kadınlara özgü gibi bir algı vardır. Hâlbuki erkeklerin fiziksel olarak metobolizmaları kadınlara göre daha müsaittir. Bu bir gerçek.  Bunun sebebi ise erkelerde kadınlara göre yağ oranlarının daha az olmasıdır. Yani erkeler daha rahat bir şekil de kilo verebilmektedirler. Ancak bunun için yine de dengeli beslenmek şarttır. Çünkü sağlıklı bir beslenme gerçekleşmediğinde özellikle yine erkelerde bazı rahatsızlıklara davetiye çıkarmaktadır. İdeal ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için dengeli beslenmek çok önemlidir. Bunun için Ankara Diyetisyen her daim hizmetlerini sürdürmektedir.

BİR YAŞAM TARZI: DENGELİ BESLENMEK

Erkeklerin beslenme şekilleri kadınlara göre fark gösterebilir ama dengeli ve yeterli beslenme herkes için geçerli bir kural olmalıdır. Dengeli beslenmek bir yaşam biçimi olmalıdır. Bundan hareketli de her bir bireyinde fiziksel özelliklerine, yaşantısına göre farklı şekillerde diyet programı uygulanır. Ankara Diyetisyen ise tüm bunları çözümleyerek kişiye özel diyet programı hazırlamaktadır.

EN DOĞRUSU NASIL BESLENMEK

Her türlü besin öğesi alımında dengeli olarak alınmalıdır. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin veya mineral bunların herhangi birçok veya az değil dengeli olarak alınmalıdır. Dengesiz beslenme sonucu vücutta zamanla sıkıntılar oluşacaktı. Örneğin protein yönünden ağırlıklı beslenen birin de kan yağlarında yükselme olacaktır. Bu da ileride ciddi sağlık sıkıntıları oluşturacaktır. Bu yüzden her türlü besin alınmalı bir birine karşı ağırlık oluşturulmamalıdır. Bu sağlıklı beslenmek için en önemli kurallardan biridir. Öğün atlaması da yapılmamalıdır. Özellikle kahvaltı kesinlikle yapılmalıdır. Vücut direncini arttıran bir öğün olan kahvaltı asla ve asla pas geçilmemelidir. Ve kahvaltıda da hamur işlerine fazla ağırlık verilmemelidir.

DENGELİ BESLENMEK ZORUNDAYIZ

40 yaşının üstünde erkekler ise sağlıklı beslenme ayrı bir önem arz etmektedir. Çünkü kalp krizi riski diye bir şey söz konusudur. Aşırı yağlı besinler, şeker tüketimi, kızartmalar gibi dengesiz beslenme alışkanlıkları kalp krizini tetiklediği bir gerçektir. Bu konu da ayrı bir hassasiyet gerekmektedir. Kalp için iyi gelen sağlıklı besinler tüketilmelidir. Örneğin: kepekli ekmek, hafta da birkaç porsiyon balık, meyve tüketimi bunun için örnek olabilir. Yağlı ve kızartmalardan uzak durarak daha hafif ürünler sebzeler, süt ürünleri tüketilmelidir. Ankara Diyetisyen ile sizde bu tehlike içinde iseniz sizin için doğru olan beslenme şekli tespit edilebilir.

Sağlığın merkezinde dengeli beslenmek vardır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.