Ekmek,tüm dünya da ve  Türkiye’de yeme alışkanlıklarını düşündüğümüzde, en önemli besin gruplarından birini oluşturuyor. Toplumumuzca çok sevinle bir besindir.Bazı bireyler diyet yapmaya karar verdiklerinde ya ekmeği hayatlarından çıkartıyorlar ya da diyetlerinde ekmek olmayacak düşüncesiyle diyetisyene başvurmuyorlar. Oysaki ekmek miktarı ve çeşidi doğru ayarlandığında vücuda zarar yerine yarar sağlayan besin gruplarının başında geliyor. Ekmek tüketimini sağlıklı hale getirmek için çeşitli vitamin ve minerallerin de bulunduğu daha farklı ekmek çeşitlerine yönelerek beslenme programınızı düzenleyebilirsiniz. İşte en sağlıklı ekmek çeşitleri:

  1. Tam buğday ekmeği

En sağlıklı ekmek türleri arasında birinci sırada gösterilen tam buğday ekmeği pek çok vitamin ve mineralin birleşiminden oluştuğu için en sağlıklı ekmek olarak bilinmektedir. Rafine edilmemiş bir ekmek türü olan tam buğday ekmeği çok miktarda buğday özü içerdiği için ve mide geçişinde yavaş  ilerleyerek tokluk hissi sağlıyor ve kolay acıkmayı önlüyor. Kalori bakımından da tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe oranla daha az kalori içerdiği için diyet listelerinin de gözde besinleri arasında yer alıyor.

  1. Çavdar ekmeği

Çavdar ekmeği beyaz unla yapılan ekmeğe göre oldukça zengin içeriklere sahip bir ekmek türüdür. Çavdar ekmeğini
çok tüketmeyen bir toplum olduğumuz için çavdar ekmeğinin tadını biraz yadırgayabilirsiniz.Ama lif,B vitamini,demir ve kalsiyumdan yönünden zengin olan çavdar ekmeğini beslenme düzeninize çekinmeden dahil edebilirsiniz.

 

  1.    Yulaflı ekmek

Önemli lif kaynaklarının başında gelen yulaf tokluk hissini maksimum seviyeye çıkardığı ve glisemik indeksi düşük bir besin olduğu için sıkça tercih ediliyor. Yulaflı ekmek de hem kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip hem de ekmek çeşitleri arasında yer almaktadır.

  1. Tam tahıllı ekmek

Tahıl yönünden en zengin ekmek olan tam tahıllı ekmek; karabuğday,yulaf, çavdar, mısır, tam buğday unu ve arpa gibi yararlı besinler yönünden zengindir. Sindirim konusunda vücuda önemli yararlar sağlayan bu ekmek çeşidi aynı zamanda damar hastalıklarına karşı da koruyucu bir rol üstlenmektedir.

 

Bazı hastalıklar dışında beyaz ekmek yerine tam buğday,çavdar,yulaf ya da mısır ekmeği tüketmeniz hem aynı tür besinleri sıklıkla yemekten sıkılmazsınız ve sofralarınızda çeşitlilik olarak hem görsel doyumunuz hem de iştah doyumunuz diyetten ya da sağlıklı beslenmeden vazgeçmiş olmazsınız.Ankara diyetisyenleri olarak ekmek mutlaka diyetlerinizde olmalı diyoruz ve yeterli ve düzenli diyerek de belirtmek isterim.

Yazar Hakkında

1991 yılında Konya' da doğdum.İlk ve ortaöğretimi Özel Diltaş Koleji'nde tamamladıktan sonra geri kalan eğitimimi Ankara'da devam ettim.2014 yılı Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü'nden mezun oldum.Mesleğine aşık biriyim.İnsanlara yararlı olduğumu gördükçe mesleğime sımsıkı sarılıyorum.Stajyerken gönüllü olarak birkaç hastanede çalıştım.Çeşitli konularda(talasemi hastalarında beslenme durumunun saptanması,ülser hastalığında probiyotik kullanımının etkisi,böbrek taşlarında beslenmenin önemi,besin alerjisi ve intoleransı vb.) seminerler hazırlayıp sundum.Gezmeyi dolaşmayı yeni yerler keşfetmeyi sevdiğim gibi gittiğim yerlerin yemeklerini de öğrenip menülerimde yer vermeyi severim. Hastalıklarda Diyet Tedavisinin Klinik Uygulamalara Yansıması Sempozyumu, Onkoloji Diyetisyenliği Kursu, 3. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu, Kardiyoloji Diyetisyenliği Kursu, Çocuk Hastalıklarında Beslenme Sempozyumu, Temel Nütrisyon Güz Kursuna ve ilk 1000 gün anne bebek beslenmesine katılıp sertifika aldım ve Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi ve Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi Tip 2 Diyabet Hastalarında Görülen Kronik Hastalıkların Belirlenmesine Yönelik Araştırması yaptım.Poster sunumumu da 1-5 Yaş Çocuğu Olan Annenin Beslenme Bilgi Düzeyinin Saptanması Araştırması üzerine yaptım.2015 yılında Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisansa başladım ve halen devam etmekteyim.Türkiye Diyetisyenler Derneği üyesiyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.