Son zamanlarda market raflarında birçok diyet ürünleri görmeye başladınız.Hatta ve hatta bazı marketlerin direkt olarak diyet reyonları bile mevcut.Peki diyet ürünler gerçekten tamamen kalorisiz ve faydalı ürünler mi?Bu konuda merak ettiklerinizi bu yazımda bulabilirsiniz.

Türk Gıda Kodeksine göre yağ karbonhidrat ve şeker oranları %25 oranında azaltılan ürünler light ürün sınıfına girmektedir.Kilo problemi yaşayan bireylerin ise genellikle profesyonel yardım almadan önce başvurdukları ilk yöntem light ürünleri tüketmeye başlamaktır.Bu ürünleri tüketmelerinin temel nedeni ise yağ tüketimlerini azaltmak istemeleridir.Diyet ürünlerinin içeriği tam anlamıyla bilinmediği için kişilerde istedikleri kadar bu ürünleri tüketebilecekleri algısı bulunmaktadır.Halbuki diyet ürünler kontrollü olarak kullanıldığı takdirde ancak kilo yönetimine ve zayıflamaya yardımcı olmaktadırlar.Kontrolsüz olarak tüketilen her ürün size vücudunuza zarar verir.İlk aşamada mutlaka etiket okuma alışkanlığı kazanmanız gerekmektedir.Yarım yağlı veya yağsız süt ürünleri tüketiminin artması başlıca koroner kalp hastalıklarına neden olan doymuş yağ alımının azalmasına yardımcı olmaktadır.Özellikle Kuzey Amerikadaki kalp hastalığı görülme sıklığının azalmasının temel nedeni bu uygulamayı yürürlüğe koymuş olmalarıdır.Diyet ürünlerinden kalorisinin olduğu unutulmamalıdır.Diyet ürünlerin standart bir paketlenmiş ürüne  göre kalorisi en fazla %50 oranında azaltılabilmektedir.

Diyet Ürünlerininin Sınıflanması

*Düşük Kalorili Diyet Ürünler:Gram başına düşen kalori miktarı 0.4 kalorinin altındadır.

*Kalorisi Azaltılmış Diyet Ürünler:Diyet ürünün kalorisi üçte bir oranında azaltılmıştır.

*Şekersiz Diyet Ürünler:Sofra şekerini içermezler.

*Tuz Oranı Azaltılmış Diyet Ürünler:5 mg veya altı sodyum içeren diyet ürünler.

*Sodyum Oranı Azaltılmış Diyet Ürünler:35 mg veya altında sodyum içeren diyet ürünler.

*Ekstra Yağsız Diyet Ürünler:%5 in altında yağ içeriği bulunan diyet ürünler

*Yağsız veya Düşük Yağlı Diyet Ürünler:Toplam yağ miktarı %25 ten daha düşük olan diyet ürünlerdir.

*Diyabetik Diyet Ürünler:Sakkarin,asesulfamK,aspartam gibi kalorisiz tatlandırıcılar kullanılan diyet ürünlerdir.

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.