En hızlı gelişim çağsı olarak bilinen çocukluk çağı ve ergenlik çağında bireylerin en fazla kaloriye ihtiyaç duyduğu dönemlerdir. Bu dönemlerde eksik beslenme birçok gelişimi olumsuz etkileyecektir. Çocukluk ve adölesan çağında hızlı gelişim çağı olması dolayısı ile çok enerjiye ihtiyaç vardır. Bu durum kişinin yaşam koşullarından olabileceği gibi fiziki yapısından da kaynaklanabilir. Gelişim çağında yeterince beslenemeyen birey sonraki yaşamında değişik sağlık sorunları ile karşılaşabilmektedir. Çocukluk çağında ve adölesan çağında beslenme programı hazırlanırken bireyle ilgili şu değişkenlere dikkat edilmelidir:

Cinsiyet yapısı gencin enerji ihtiyacının tespit edilmesinde etkilidir. Erkek ve kız çocuklarının hormonal yapısı nedeni ile değişik besin kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır.

Özellikle adölesan döneminde genç daha çok arkadaş çevresi ile zaman geçirmekte ve düzenli beslenme alışkanlığı olmamaktadır. Bu iki durum beslenme programı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.