CLA (KONJUGE LİNOLEİK ASİT) NEDİR?FAYDALARI NELERDİR?

CLA insan sağlığında önemli bir yere sahip olan Omega-6 yağ asidinin değişime uğraması ile oluşur. İnsan vücudu tarafından üretilemeyip;süt ve süt ürünleri,sığır eti ve koyun etinde bulunur. CLA bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra güçlü bir antioksidan ve antikarsinojenik özelliğe sahiptir.Son zamanlarda özellikle fazla konuşulmasının nedeni ise yağ yıkımına yardımcı olarak kas dokusunu korumasıdır. CLA yağ hücrelerinin yağı depolamasını önleyerek kas hücrelerinin daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur.

İŞTE CLA’NIN  VÜCUT İÇİN FAYDALARI:

  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Kas kütlesini arttırır.
  • Kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürür.
  • İnsülin duyarlılığını arttırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Besin alerjilerini önler.

YAPILAN ÇALIŞMALAR:

Amerika’da yapılan birçok araştırmaya göre CLA’nın yağ yakımını arttırarak obezite sorunu yaşayan insanlara faydalı etki sağladığı görüldü.

2015 yılında Norveçte yapılan bir çalışmaya göre ise 12 hafta boyunca 90 ar dakika antreman yapan erkeklerin bir bölümüne CLA  verildi.CLA alan kişilerin almayan kişilere göre yağ yakımlarının daha yüksek olduğu saptandı.

Saskatchewan Üniversitesinin yapmış olduğu bir başka araştırmaya göre ise antreman yapan sporcuların bir kısmına kreatin,whey protein ve CLA dan oluşan bir karışım diğer gruptaki kişilere ise sadece whey protein ve kazein verildi.Araştırma sonuçlarına göre CLA alan gruptaki kişilerde kas gelişimi daha yüksek bulundu.

Yine aynı üniversite tarafından yayımlanan başka bir çalışmaya göre ise CLA nın yeşil çay ile birlikte tüketildiği zaman yağ oranını daha hızlı bir şekilde düşürdüğü gözlemlendi.Yani kısacası CLA ve yeşil çay iyi bir ikili oluşturuyor.

 

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.