Çikolata özellikle günümüzde düşündüğümüzde sadece verdiği lezzet için tüketilmektedir.Çikolatanın insan sağlığına olan faydaları düşünüldüğünde toplumun her yaş grubunda ki insanların diyetlerinde çikolataya dozajında yer vermelerinde bir sakınca yoktur.Çikolata tüketiminde ise özellikle bitter çikolataya yer verilmelidir.Enerji değerinin yüksek olması nedeni ile tüketimi günlük 1-2 parça ile sınırlı tutulmalıdır.Özellikle yapılan araştırmalar göstermektedir ki bitter çikolata geleceğin fonksiyonel gıdaları arasına girmeye adaydır.

Çikolata Türleri

Bitter Çikolata:İçeriğindeen az %35 kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

Sütlü Çikolata:İçeriğinde en az  %25 kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

Beyaz Çikolata:İçeriğinde %20  kakao yağı,%14 süt kuru maddesi içerir.Kakao kitlesi içermez bu nedenle rengi beyazdır.

Dolgulu Çikolata:Total ürün ağırlığının en az %25 ini içeren sütlü çikolata,beyaz çikolata veya bitter çikolatadan oluşan çikolatadır.

Çikolatanın İnsan Sağlığına Olan Faydaları

-Bağışıklık sistemi için önemli olan demir ve çinkoyu içerir.

-Diğer şekerli tatlılar gibi diş sağlığına zarar vermez.Sütlü çikolata kalsiyum ve fosfat içeriği ile diş minesini korur.

-Kanserden korunmaya yardımcı olan antioksidanlardan zengindir.

-İçeriğinde ki potasyum ile stres ile mücadeleye yardımcı olur.

-Bakır içeriği ile vücuduttaki demir emilimini arttırır.

-Yapılan çalışmalarda günlük diyette iki kare kadar bitter çikolata tüketmenin kan pıhtılaşmasını önlediği ve kalp krizi riskini azalttığı bulumuştur.

-Diğer şekerli tatlılara oranla çikolata tüketimi kan şekerini daha yavaş yükseltmektedir.

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.