Toplum tarafından şeker hastalığı olarak bilinen Tip 2 diyabet özellikle son yıllarda bireylerin yeme davranışlarının değişmesi ve sıklıkla dışarıda fast-food türevi besinleri tüketmeleri ile artış göstermiştir.

Magnezyum

Tip 2 diyabetten korunmak için diyetinizde magnezyum kaynaklarını mutlaka bulundurmalısınız çünkü magnezyumun vücuda az alınması insülin direncine neden olarak Tip 2 diyabete zemin hazırlar.2.500 den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmaya göre magnezyumdan zengin diyet uygulayan bireylerde tip 2 diyabet gelişme riski %37 oranında daha düşük bulunmuştur.Magnezyumun diyetteki en iyi kaynakları:baklagiller,yağlı tohumlar(ceviz,fındık,badem),yoğurt ve buğday tohumudur.

Badem

Yapılan çalışmalara göre insülin direncine sahip olup bademden zengin bir diyet ile beslenen bireylerde insülin duyarlılığında azalma ve kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL nin düştüğü gözlemlenmiştir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Günde 1-4 porsiyon arası sebze tüketen bireyler ile haftada 1 porsiyon sebze tüketen bireylerin karşılaştırıldığı bir çalışmada daha fazla yeşil yapraklı sebze tüketen(özellikle ıspanak) bireylerin Tip 2 diyabete yakalanma riskleri daha düşük bulunmuştur.

Somon

Yapılan çalışmalarda yağlı balıkların içerdiği çoklu doymamış yağ asitleri(EPA,DHA) nın diyabet riskini %32 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır.Bu nedenle haftada en az 2 kere yağlı balık tüketilmelidir.Balık tüketmeyen bireylerin ise takviye olarak 400-500 mg EPA+DHA içeren balık yağı almaları önerilmiştir.Somon balığı haricinde sardalye,ringa,uskumru gibi yağlı balıklarda tüketilebilir.Ketentohumu,chiatohumu,ceviz,kanolayağı,soyafasulyesideomega 3 den zengin kaynaklar arasındadır.

Kahve

Yapılan çalışmalara göre günde 2 kupa kahve tüketiminin Tip 2 diyabet riskini %25 oranında azalttığı bulunmuştur.Kahve içerdiği klorejenik asit sayesinde glikoz emilimini azaltarak insülin direncini azaltır.

 

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.