Genellikle “pek sevemiyorum” cümlesinin sahibi olarak bildiğimiz brokoli çok geniş bir nutrisyonel profile sahiptir. Yüksek miktarda posa, C vitamini, potasyum, B ve A vitaminleri içerir. Nişastasız bir sebzeye göre içerdiği protein Miktarı iyidir. Fitokimyasal ve antioksidanlardan oldukça zengindir. İçeriğindeki fitokimyasallar ve kimyasallar brokolinin rengini,kokusunu ve tadını verir. Brokolideki fitokimyasallarimmün sistem için faydalıdır. Zeaksantin ve beta karoten gibi karotenoidler ve bir flavanoid olan kaempferol içerir. Bu bileşenlerin antioksidan özellikleri brokoliyi kansere karşı koruyucu yapar. Ayrıca magnezyum, fosfor , çinko ve demirden de zengindir. Brokolinin faydalarını başlıklar altında toplayacak olursak ;

-Kanseri önler

-Kolesterolü düşürür.

-Detoksifikasyon sağlar.

-Kalp koruyucudur.

-Göz sağlığını korur.

-Sindirim sistemini çalıştırır.

-Anti-inflamatuar özellik gösterir.

Bu özelliklerinden yararlanabilmek ve besin değerini fazla kaybetmemek için pişirme yöntemlerine dikkat etmek gerekir.En sağlıklı yöntem  20 dakika buharda pişirme yöntemidir. 3 dakika mikrodalga fırında veya 5 dakika soteleme de diğer sağlıklı pişirme yöntemidir.

Yazar Hakkında

02.05.1993 tarihinde Alanya'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Alanya'da tamamladıktan sonra Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü tam burslu olarak kazandım ve 2015 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldum. Şu an Alanya'da özel bir hastanede diyetisyen olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda Acıbadem Üniversitesi'nde kendi alanımda yüksek lisansımı tamamlamak üzereyim. Sitemizde siz değerli okurlarımızla beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar, öneriler ve sağlıklı yaşam gibi güncel konular hakkında paylaşımlarda bulunacağım. Bu uygulamanın siz değerli okurlarımız için faydalı olacağını umuyorum.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.