B12 vitamininin en temel görevi kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırmaktır.B12 vitamini suda eriyen vitaminler grubunda olduğu için düzenli olarak vücuda alınması gerekmektedir.Vücutta depolanmaz idrarla atılır bu nedenle beslenmede devamlı olarak bulundurulması gerekmektedir.

B12 vitamini en çok hayvansal kaynaklarda bulunmaktadır.Özellikle hayvansal kaynaklardan elde edilen B12 vitaminin emilimi daha yüksektir.

B12 vitamini eksikliğinde en sık görülen rahatsızlıklar anemi,denge kaybı ve güçsüzlüktür.

B12 Vitamini Kaynakları

Balık

Uskumru,somon,sardalya yüksek miktarda protein ve esansiyel yağ asidi içeren kaynaklar olmasının yanı sıra B12 vitamininden de zengindirler.

 

 

 

Kırmızı et

Sığır eti B12 vitamininden zengin olmasının yanı sıra demir ve çinko içeride yüksektir Günlük tüketilen 120 gr sığır eti B12 vitamini gereksiniminizin yaklaşık olarak yarısından fazlasını karşılamaktadır.

 

 

 

Peynir

Peynir riboflavin,protein ve kalsiyumdan zengin olmasının yanı sıra yüksek miktarlarda B12 vitamini içerir.

 

 

 

 

B12 Vitamini Eksikliğinde Hangi Rahatsızlıklar Görülür?

B12 vitamini eksikliğinde en sık;

-Yorgunluk

-İştahsızlık

-Kabızlık

-Anemi

rahatsızlıkları görülmektedir.Aynı zamanda sinir sistemi defektlerine neden olabilmektedir.Bu nedenle beslenmenizde düzenli olarak B12 vitamini kaynağı besinlere yer vermeye özen gösteriniz.

 

 

 

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.