Düşük Karbonhidratlı Diyet akımı 1972 yılında “Dr Atkins Diet Revolution”, 1992 yılında güncellenerek “Dr Atkins New Diet Revolution” kitapları ile milyonlara ulaşmış olan Dr Robert Atkins’ aittir.

4 aşamalıdır: 2 haftalık başlangıç periyodunda ketozisi oluşturmak için 20g/gün altında cho ‘ı azaltmayı hedefler ve yağ tüketimi ile ilgili sınır önermez.

            FAZ 1: KİLO VERME  : 2 hafta boyunca ; 20 gr altı CHO ,Yüksek yağ

            FAZ 2: DENGE KORUMA :Sert kabuklu yemiş, düşük CHO sebzeler ve az miktarda meyve.

            FAZ 3: DEVAM : Kilo kaybı yavaşlayıncaya kadar cho eklenebilir.

            FAZ 4: KORUMA :Kilo almadan istenildiği kadar sağlıklı CHO

  • Karbonhidrat kısıtlanmasında her aşama sonrasında kilo verilme durumuna göre bireylerin ayarlama yapması tavsiye edilir.
  • Kısıtlama 25-90g/gün arasında bireylere göre değişir, idrarda keton kontrolü öneriler arasında yer almaktadır.
  • Önerilen gıdalar
  • -Protein normal sınırlar içinde olmalıdır.
  • -Sığır , hindi, balık, tavuk, yumurta önerilen hayvansal proteinlerdir.
  • -Süt ürünlerinden; peynir, tereyağ ve krema
  • Önerilmeyen gıdalar
  • -Nişasta içeren sebze-meyve,
  • -Ekmek –tahıllar

Atkin’s diyeti düşük karbonhidratlı diyettir.Bu diyeti herkes yapamaz ancak diyetisyeniniz önderliğinde 1 hafta yapabileceğiniz bir diyet örüntüsüdür.Şunu da belirtmek gerekir diyabet ve böbrek hastalığı olan bireylerin atkin’s diyeti yapması sakıncalıdır.

Yazar Hakkında

1991 yılında Konya' da doğdum.İlk ve ortaöğretimi Özel Diltaş Koleji'nde tamamladıktan sonra geri kalan eğitimimi Ankara'da devam ettim.2014 yılı Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü'nden mezun oldum.Mesleğine aşık biriyim.İnsanlara yararlı olduğumu gördükçe mesleğime sımsıkı sarılıyorum.Stajyerken gönüllü olarak birkaç hastanede çalıştım.Çeşitli konularda(talasemi hastalarında beslenme durumunun saptanması,ülser hastalığında probiyotik kullanımının etkisi,böbrek taşlarında beslenmenin önemi,besin alerjisi ve intoleransı vb.) seminerler hazırlayıp sundum.Gezmeyi dolaşmayı yeni yerler keşfetmeyi sevdiğim gibi gittiğim yerlerin yemeklerini de öğrenip menülerimde yer vermeyi severim. Hastalıklarda Diyet Tedavisinin Klinik Uygulamalara Yansıması Sempozyumu, Onkoloji Diyetisyenliği Kursu, 3. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu, Kardiyoloji Diyetisyenliği Kursu, Çocuk Hastalıklarında Beslenme Sempozyumu, Temel Nütrisyon Güz Kursuna ve ilk 1000 gün anne bebek beslenmesine katılıp sertifika aldım ve Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi ve Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi Tip 2 Diyabet Hastalarında Görülen Kronik Hastalıkların Belirlenmesine Yönelik Araştırması yaptım.Poster sunumumu da 1-5 Yaş Çocuğu Olan Annenin Beslenme Bilgi Düzeyinin Saptanması Araştırması üzerine yaptım.2015 yılında Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisansa başladım ve halen devam etmekteyim.Türkiye Diyetisyenler Derneği üyesiyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.