Emzirme dönemindeki bir çok anne sütlerininin bebeklerine yetmeyeceği endişesini taşırlar.Ancak bebek için yeterli süt üretilmemesi oldukça nadir görülen bir durumdur.Özellikle bu dönemde bilimsel olarak anne sütünü arttırdığı kanıtlanan besinlerden  yardım alabilirsiniz.

Peki Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Çemen otu

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki 2 hafta boyunca beslenmeye düzenli olarak çemen otunu eklemek anne sütünü arttırmaktadır.

 

 

 

Rezene

Rezenenin anne sütünü arttırıcı etkisi artık toplumun büyük bir kesimi tarafından bilinmektedir. Rezene hormon değişiklerine neden olan anethol bakımından zengindir bu sayede östrojen ve prolaktin üretimini teşvik etmektedir.

 

 

Dereotu

Dereotuda rezeneye benzer bir şekilde hormanal değişiklere neden olarak anne sütünü arttırır.

 

 

 

Siyah susam

Siyah susamın anne sütünü arttırdığına yönelik bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır ancak kalsiyumdan zengin olması ile anne sütünü arttırığına inanılmaktadır.

 

 

 

Yulaf

Diyetlifi,demir ve kalsiyum içeriği ile emziren annelerin diyetlerinde mutlaka bulunması gereken bir besindir.

 

 

 

 

Fesleğen

Sakinleştirici ve sindirim sistemini düzenleyici etkisi ile emziren anneler diyetlerinde çay olarak veya yemeklerinin içinde tüketebilirler.

 

 

 

Emziren Annelere Uyarılar

  • Stresli bir hayat sütün kalitesini düşürür.Bu nedenle emzirme dönemi boyunca stresten uzak bir yaşam tarzı seçmelisiniz.
  • Emzirme döneminde oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullanımı süt miktarını azaltabilir.
  • Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir vitamin-mineral takviyesi kullanmayın.
  • Günde 2-2,5 litre su tüketmeye özen gösterin.
  • Dinlenmeye özen gösterin,yorgunluk süt miktarını azaltıcı bir faktördür.

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.