Eğer beslenmenizde sıklıkla fast-food türü gıdalar,şekerli yiyecekler,cips gibi atıştırmalıklar bulunduruyorsanız evet beslenme  ile akne arasında bir ilişki olduğundan kesinlikle söz edebiliriz. Günlük beslenmenizde eğer tüketmeniz gerektiği miktarda sebze ve meyve tüketiyorsanız ve ihtiyacınız olan  vitamin ve mineralleri tam anlamıyla alıyorsanız cilt sağlığınızın gün geçtikte daha iyiye gittiğini gözlemleyebilirsiniz.

Sivilcenin temel nedeni tükettiğinizin besinlerin haricinde stres,yorgunluk,uyku düzeninin bozulması,hormonal faktörler olarak kabul edilmektedir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra stresle baş etmeli ve sivilceye neden olan diğer faktörleri ortadan kaldırmalısınız.

Nasıl Beslenmeliyiz

-Akne tedavisinde kullanılan ilaçların hemen hemen hepsinde A vitamini bulunur. A vitamini antioksidan içeriği ile sivilce tedavisine yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Havuç ve ıspanak  A vitamininden zengin kaynaklar arasındadır.

-Tam tahıllı ürünleri tüketmek kan şekerinin sabit düzeyde tuturak vücutta ki hormon düzeylerinin korunmasına yardımcı olur.

-Balık iyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra çinko ile sivilce oluşumunu önleyen besinler arasındadır.

Dikkat Etmeniz Gereken Besinler

-Tereyağ,margarin gibi direkt yağ kaynaklarını tüketmek yerine keten tohumu,badem gibi bitkisel yağ içeriği bulunan kaynakları tüketmek daha doğru bir tercihtir.

-Fastfood ve kızartılarak yapılan ürünlerden uzak durmanız gereklidir.

-Şeker içeriği yüksek besinler tüketilememelidir.

-Asitli gıdalar tüketilmemelidir.

 

.

 

 

Yazar Hakkında

16.08.1992 tarihinde Ankara'da doğdum. 2015 yılında Başkent Üniversitesin'den başarı ile mezun olduktan hemen sonra kendi okulum olan Başkent Üniversitesinde tezli yüksek lisans eğitimime başladım. İlgi alanlarım sindirim sistemi hastalıklarında beslenme, diyabet ve yeme bozukluklarıdır. Bu sitemizde siz okurlarımıza faydalı olabilecek beslenme alanında bilimsel yazılar paylaşacağım. Doğru bilgilere ulaşmanın zor olduğu şu günlerde size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Şuan Mondesen Beslenme&Danışmanlık merkezinde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.