Son zamanlarda Akdeniz diyeti oldukça revaçta. Akdeniz diyeti oldukça sağlıklı olması ve Akdeniz de yaşayan insanlarda sağlık sorunlarının görülmemesi Akdeniz diyetinin popülerliğini artırmıştır. Ankara diyetisyen ekibi Akdeniz diyetinin temelini oluşturan sebze ve balığın birçok rahatsızlığı önendiğini belirtmiştir. Akdeniz diyetindeki omega-3 kalp ve damar rahatsızlığını giderdiği gibi fit bir vücuda sahip olmanızı da sağlamaktadır.

Diyetin faydaları

Zeytin ya, sebze ve balık ağırlıkçığı olması nedeni ile kalp ve bağırsak rahatsızlığına birebir olan Akdeniz diyetinin faydaları şu şekildedir.

Damar sertleşmesini önlemektedir.

Kolon zedelenmesini önlemektedir.

Mide kanserini önlemektedir

Fazla kilolarınızdan şikâyetçiyseniz Akdeniz diyetini uygulayarak hem fazla kilolarınızın kurtulabilir hem de çeşitli rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Ankara diyetisyen hekimleri Akdeniz diyeti ile 3 hafta da 10 kiloya kadar verilebileceğini belirtmiştir.

Uygulayabileceğiniz Akdeniz diyet listesi

Kahvaltı

3 dilim kepekli ekmek

Sınırsız zeytin

Sınırsız domates

Bol zeytinyağlı mevsim salatası

5 adet fındık

 Öğle yemeği

Sınırsız domates ve salatalık

1 bardak yağı oranı düşük ayran

200 gram balık

 Akşam yemeği

Yağsız et sote

Yoğurt

Mevsim salatası

Günlük uygulayabileceğiniz Akdeniz diyet listesi örneğinden yola çıkarak kendinize özel olarak diyet listesi hazırlayabilirsiniz. Akdeniz diyetini uygularken kesinlikle beyaz undan ve şeker içeren besinlerden uzak durmalısınız. Özellikle sabah sporları Akdeniz diyeti ile uygulandığı takdirde kısa süre içerinde daha fazla kilo vermenizi sağlayacaktır. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için Akdeniz diyetini sağlıklı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

 

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.